Aktualności

Naszą witrynę przegląda teraz 27 gości 
<< Gru 2019 >> 
 Pn  Wt  Śr  Cz  Pt  So  N 
        1
  2  3  4  5  6  7  8
  9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     
Reklama
Uczniowie z I LO w Brzegu poznają sztukę renesansu w Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu
Wpisany przez Administrator   
poniedziałek, 30 kwietnia 2018 15:39
Uczniowie z I LO w Brzegu poznają sztukę renesansu w Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu    W czwartek 19 kwietnia 2018 r. klasa 1b z I Liceum Ogólnokształcącego im. Bolesława Chrobrego odwiedziła w ramach lekcji z przedmiotu „Wiedza o kulturze” Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu. Wycieczka uczniów do muzeum umieszczonego w starym, historycznym Zamku Piastów Śląskich okazała się nie tylko idealnym sposobem by poznać historię obiektu, ale również, aby bliżej zapoznać się ze sztuką renesansu, o której niedawno uczyliśmy się również na lekcjach języka polskiego.

    Zwiedzanie rozpoczęliśmy na dziedzińcu, gdzie Pani kustosz Teresa Piasecka opowiedziała nam o architekturze Zamku oraz o jego dawnej funkcji – początkowo był warownią, potem zaś luksusową rezydencją, dziś natomiast jest siedzibą muzeum. Dowiedzieliśmy się także, że Zamek Piastów Śląskich określany jest jako „Śląski Wawel”.

    Po wejściu do obiektu udaliśmy się na pierwsze piętro, gdzie w pięknej, zabytkowej sali wysłuchaliśmy wykładu na temat sztuki renesansu, jego mistrzów, wielkich dzieł kultury. Pani kustosz opowiedziała nam kilka ciekawych historii związanych z Zamkiem i dziełami, które się w nim znajdują.

    Potem mogliśmy zobaczyć salę, w której odbywają się uroczystości i wydarzenia kulturalne naszego miasta. W sali znajdowała się wystawa prezentująca m.in. rzeźby postaciowe i portrety olejne Piastów Śląskich, kopie pieczęci i dokumentów oraz wiele innych oryginalnych dzieł.

    Następnie udaliśmy się na drugie piętro by zobaczyć jeszcze przygotowywaną wystawę śląskiej sztuki sakralnej. Mogliśmy podziwiać tam dzieła religijne warsztatów śląskich od gotyku, przez renesans, aż po barok.

    Była to ostatnia z prezentowanych wystaw, nie był to jednak koniec zwiedzania. Po wyjściu z muzeum udaliśmy się na dziedziniec okrążony krużgankami, aby bliżej przyjrzeć się budowie i architekturze Zamku. Zwiedzanie zakończone zostało przed portalem wejściowym umieszczonym na bramie głównej. Na portalu umieszczono posągi władców polskich oraz piastowskich książąt śląskich. W centrum znajdują się rzeźby książęcego estety – Jerzego II oraz jego małżonki Barbary.

    Wycieczka bardzo nam się podobała, dała nam możliwość lepszego poznania sztuki renesansu i sprawiła, że styl renesansowy potrafimy odróżnić, zinterpretować i wskazać jego przykłady w naszym mieście. Było to niesamowite przeżycie i pozostanie na długo w naszej pamięci.

Marta Rusnak, uczennica klasy 1b I LO w Brzegu