Aktualności

Naszą witrynę przegląda teraz 19 gości 
<< Lis 2019 >> 
 Pn  Wt  Śr  Cz  Pt  So  N 
      1  2  3
  4  5  6  7  8  910
11121314151617
18192021222324
252627282930 
Reklama
Warsztaty dla med-farmu na wydziale biotechnologii
Wpisany przez Administrator   
czwartek, 12 kwietnia 2018 04:57
Warsztaty na wydziale biotechnologii    Dnia 05.04.2018r. uczniowie klas 2, którzy rozszerzają biologię wraz z opiekunami: Panią Agatą Wojtachnio, Anną Górnicką i Agnieszką Krzywańską udali się na Wydział Biotechnologii i Biologii Molekularnej Uniwersytetu Opolskiego.     Uczestniczyliśmy w wykładach z genetyki prowadzonych przez Panią doktor Ewę Broniewską - Bernacką, na których dowiedzieliśmy się jaki wpływ na nas mają nasze geny, dlaczego ludowe powiedzenie "córeczka tatusia'' i ''synek mamusi'' jest prawdziwe oraz dlaczego kobiety są chimerami. Na wykładzie mieliśmy możliwość sprawdzenia jakie wersje danego genu posiadamy.

    Kolejnym punktem było zapoznanie się z profesjonalnymi, bardzo dobrze wyposażonymi laboratoriami biologicznymi.

    W pierwszym z nich Pani dr Katarzyna Grata "zabrała nas w świat mikrobiologii". Dowiedzieliśmy się jaki wpływ na nasze codzienne życie mają bakterie oraz grzyby, w jakich warunkach są hodowane w laboratorium oraz jak przechowywać i bezpiecznie wybierać produkty spożywcze. Mogliśmy zobaczyć kolonie bakterii hodowane na szalkach Petriego oraz obserwować pod mikroskopem różne gatunki grzybów.

    W kolejnym laboratorium Pani dr Anna Pańczyszyn wyjaśniła nam trudne pojęcia związane z diagnostyką molekularną. Dowiedzieliśmy się w jaki sposób naukowcy mogą ingerować w materiał genetyczny i jakie mogą być tego skutki. Pani doktor pokazała nam na czym polega elektroforeza i w jakich celach jest używana w obecnych badaniach naukowych.

    Zajęcia były bardzo ciekawe i interesujące. Dużo się nauczyliśmy, a przy okazji dowiedzieliśmy się na czym polega praca naukowa i jakie kierunki studiów możemy wybrać zdając maturę z biologii.

    Po wykładach udaliśmy się do kina na komedię pt. ''Wieczór gier''.

    Wycieczka bardzo nam się podobała i czekamy na taką kolejną. Było bardzo naukowo, ciekawie i śmieszne przez co mogliśmy się odstresować od codziennych obowiązków.

Autor: Natalia Gniadzik, kl IIb