Naszą witrynę przegląda teraz 63 gości 
<< Sie 2019 >> 
 Pn  Wt  Śr  Cz  Pt  So  N 
     1  2  3  4
  5  6  7  8  91011
12131415161718
19202122232425
262728293031 
Reklama
BFFO 2017 w I LO
Wpisany przez Administrator   
wtorek, 25 kwietnia 2017 19:37
Fotografia otworkowa zagościła w I LO    W dniu 24 kwietnia 2017 roku w I Liceum Ogólnokształcącym im. Bolesława Chrobrego odbyły się niezwykły wykład i warsztaty poświęcone sztuce fotografii. Zorganizowano je z okazji odbywającego się na terenie naszego miasta Brzeskiego Festiwalu Fotografii Otworkowej (edycja 2). Pomysłodawcą oraz głównym organizatorem tego wydarzenia jest Pan Roman Baran – fotograf, pracownik Brzeskiego Centrum Kultury.

    Dzięki uprzejmości organizatora I LO stało się jednym z punktów festiwalowej agendy. Aula szkoły była miejscem, gdzie uczniowie naszej szkoły – klasa 1d, fakultet fizyczny z klas drugich oraz fakultet fizyczny z klas trzecich – oraz zaproszeni goście – uczniowie z Publicznego Gimnazjum nr 1, Publicznego Gimnazjum nr 3 oraz Zespołu Szkół z Oddziałami Integracyjnymi w Brzegu – uczestniczyli w wykładzie, podczas którego zapoznali się z takimi zagadnieniami jak: fotografia otworkowa*, solarygrafia** czy analemma*** oraz poznali zasady funkcjonowania oraz konstrukcji ‘camery obscury’. Połączyli w ten sposób teorię z praktyką. Każdy mógł z bliska przyjrzeć się aparatowi zrobionemu z puszki po herbacie, czy we wnętrzu książki. Eksponaty użyczyła Pani Alicja Grubiak, uczestniczka tegorocznej edycji Festiwalu.

foto: Alicja Grubiak

foto: Alicja Grubiak

foto: Alicja Grubiak


    Na zakończenie uczestnicy mieli też okazję wejść do wnętrza aparatu. To nie żart.    Funkcję aparatu pełniły dwa pomieszczenia I LO – pierwszym był gabinet lekcyjny, a drugim wieża zegarowa mieszcząca się na dachu budynku szkoły. Tu w pełni można było poczuć magię fotografii. Przy użyciu bardzo prostych środków (zaciemnione pomieszczenia oraz niewielki otwór pełniący rolę obiektywu) uzyskano efekt, jaki obecnie możliwy jest dzięki wszechobecnym aparatom cyfrowym czy smartfonom. Sami się przekonajcie!    Składam serdeczne podziękowanie organizatorowi Festiwalu oraz dyrekcji, nauczycielom oraz uczniom szkół, którzy odpowiedzieli na zaproszenie i jako goście zaszczycili nas swoją obecnością.

    Mam nadzieję, że I LO znajdzie się ponownie wśród podmiotów współpracujących przy organizacji trzeciej, kolejnej edycji Brzeskiego Festiwalu Fotografii Otworkowej.

    Poniżej program BFFO 2017 – jeszcze można wziąć w nim udział, szczególnie w piątek, 28 kwietnia. Gorąco zachęcam!*) Fotografia otworkowa – technika wykonywania zdjęć camerą obscurą, czyli światłoszczelnym pudełkiem, do którego wnętrza przez mały otwór wpada światło
**) Solarygrafia – technika fotograficzna, którą przy ekstremalnie długich czasach naświetlania, rejestruje się ślady „wędrówki” Słońca po niebie
***) analemma – zapis ruchu sfer niebieskich

Michał Szkudlarek