Aktualności

Naszą witrynę przegląda teraz 45 gości 
<< Lis 2019 >> 
 Pn  Wt  Śr  Cz  Pt  So  N 
      1  2  3
  4  5  6  7  8  910
11121314151617
18192021222324
252627282930 
Reklama
"Tak Polska się zaczęła..."
Wpisany przez Administrator   
czwartek, 05 maja 2016 13:46
I LO świętuje 1050 rocznicę Chrztu Polski. „Tak Polska się zaczęła…”

   W tym roku przypada 1050 rocznica przyjęcia przez Mieszka I chrztu w 966 r. Data ta uznawana jest za początek istnienia państwa polskiego. To, jedno z najbardziej znaczących wydarzeń w historii Narodu polskiego, jakim bezsprzecznie był chrzest, stało się przedmiotem licznych badań i rozważań naukowych opartych w większości przypadków na nielicznych i lakonicznych materiałach źródłowych.

   Dają one jedynie podstawę do snucia hipotez, choć często wygłaszanych w formie pewników. Badaczy interesuje zwłaszcza polityczna strona tego wydarzenia i jego skutki na arenie międzynarodowej. Mniejszy nacisk kładzie się na religijno-kościelny charakter tego wydarzenia, zwłaszcza na konsekwencje przyjęcia chrześcijaństwa dla kształtującego się narodu i państwa polskiego. A przecież, to właśnie chrześcijaństwo ukształtowało polską duszę, wierną Bogu i Ojczyźnie.

   Aby uczcić te wydarzenia i przypomnieć ich przebieg, w dniu 20 kwietnia, uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego przygotowali uroczysty apel dla społeczności szkoły. W programie znalazła się dziennikarska debata o Władcy, który wyprowadził Polskę z mroku dziejów na scenę polityczną ówczesnej Europy. Następnie odegrana przez uczniów scena chrztu Mieszka, pomogła wyobraźni przenieść się w odległe czasy X w. Utwory wokalne, a także zaproponowane refleksje, przerzucały most między historią, a współczesnym pokoleniem „orłów”.

   Kard. Stefan Wyszyński przypominał, że „tylko orły szybują nad graniami i nie lękają się przepaści, wichrów i burz… że trzeba, „ hartować ducha i wznosić, aby móc, jak orły przelatywać nad graniami w przyszłość naszej Ojczyzny”…

   Zaś słowa Jana Pawła skierowane do młodzieży w Gnieźnie zabrzmiały jak powinność od której nie można się uchylić:

   „I proszę was: Pozostańcie wierni temu dziedzictwu! Uczyńcie je podstawą swojego wychowania! Uczyńcie je przedmiotem szlachetnej dumy! Przechowajcie to dziedzictwo! Pomnóżcie to dziedzictwo! Przekażcie je następnym pokoleniom!”.