Aktualności

Naszą witrynę przegląda teraz 14 gości 
<< Lis 2019 >> 
 Pn  Wt  Śr  Cz  Pt  So  N 
      1  2  3
  4  5  6  7  8  910
11121314151617
18192021222324
252627282930 
Reklama
Żeby Polska była Polską …
Wpisany przez Administrator   
czwartek, 19 listopada 2015 18:45
Żeby Polska była Polską ...Uroczyste obchody Święta Niepodległości w I LO w Brzegu   We wtorek 10 listopada w I Liceum Ogólnokształcącym im. Bolesława Chrobrego odbył się uroczysty apel poświęcony 97. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Program artystyczny przygotowali uczniowie naszej szkoły pod opieką nauczycielek języka polskiego, p. Agnieszki Krzywańskiej, p. Beaty Kruczek i p. Grażyny Woźniak oraz p. J. Jakubowa. Uczniowie i nauczyciele dla uczczenia święta mieli na sobie biało-czerwone kotyliony.

Uroczystość rozpoczęła Aleksandra Pawlik, która wykonała jeden z utworów Fryderyka Chopina. Następnie na scenie pojawili się Tomasz Kopczyński - grający współczesnego młodego człowieka i Ada Polańska, grająca Polskę. Występujący recytatorzy odsłaniali karty naszych burzliwych dziejów, począwszy od upadku państwa, poprzez kolejne powstania i emigracje, do odzyskania niepodległości. Zwieńczeniem opowiadanej w artystycznych odsłonach historii było zaprezentowanie dzisiejszego rozumienia patriotyzmu. Wiersze C. K. Norwida, K. Wierzyńskiego, K. Baczyńskiego, M. Konopnickiej i J. Lechonia o tematyce niepodległościowej recytowali Michaela Pencz, Ada Polańska, Patrycja Szachnowska, Oliwia Komarzyńska, Wioleta Rusnarczyk, Natalia Ignatowicz, Weronika Bajraszewska, Alicja Posłuszny i Tomasz Kopczyński. Swoją interpretację rozbioru Polski przedstawiły w tańcu Inga Kiełtyka, Amanda Piszczek, Paulina Kolk, Sylwia Twardowska oraz Katarzyna Palus. Taniec pełen emocji i zaangażowania wykonały do utworu Republiki - „Synonimy”. Poszczególne sceny, oddzielone były slajdami prezentacji, którą wykonał Mateusz Spychała. Uroczysty moment odzyskania wolności zaakcentował Sebastian Słodki wywieszając biało- czerwoną flagę.

O oprawę muzyczną zadbali Joanna Gadzińska śpiewająca „Kronikę” i „Biały krzyż”, Aleksandra Soja wykonując piosenkę ,,Pytasz mnie” i Maciej Kuliński, który całość uświetnił wiązanką melodii legionowych wykonanych na akordeonie. Na koniec Aleksandra Makłowicz zaśpiewała „Żeby Polska była Polską”.

Po zakończonej części artystycznej głos zabrała pani dyrektor Małgorzata Dyminczuk. Do występu odniósł się także wicestarosta, pan Jan Golonka. Przypomniał nam o tym, że wolność to piękny dar, o który trzeba dbać, bo nie jest ona nam dana raz na zawsze. Dzień 11 listopada powinien być dla nas przede wszystkim dniem radości i świętowania.

Aleksandra Kawiak, koło dziennikarskie - I LO

Autorem zdjęć jest p. Michał Szkudlarek.