Aktualności

Naszą witrynę przegląda teraz 49 gości 
<< Lis 2019 >> 
 Pn  Wt  Śr  Cz  Pt  So  N 
      1  2  3
  4  5  6  7  8  910
11121314151617
18192021222324
252627282930 
Reklama
Ogólnoświatowa rocznica
Wpisany przez Administrator   
środa, 23 września 2015 06:13

Dzień, który na zawsze zmienił świat

 

   Dnia 11.09.2015 r. miała miejsce 14 rocznica zamachu na Stany Zjednoczone Ameryki. Dzień, który na zawsze odmienił Amerykę jak i cały Świat. To wtedy 11.09.2001 r. cztery porwane samoloty uderzyły w „serca" Ameryki: dwa z nich w kompleks dwóch wież, jeden w Pentagon, a ostatni, czwarty nie dotarł do najbardziej prawdopodobnego celu – Kapitolu - i rozbił się w Shanksville (Pensylwania) ok. 250 km na północny zachód od stolicy USA. Ten dzień przypomina nam, że terroryzm w XXI w. sięgnął już najwyższej skali, 19 terrorystów było zdolnych do porwania 4 samolotów i skierowania ich w newralgiczne punkty Ameryki. Liczba ofiar wyniosła blisko 3 tys., w tym 343 nowojorskich strażaków. Ponad 100 osób wyskoczyło z górnych pięter, popełniając tym samym samobójstwo. Blisko 1.500 tys. ludzi nie udało się zidentyfikować. Rodzinom, które nie mogły pochować swoich bliskich pozwolono na symboliczny pochówek najcenniejszych rzeczy po zmarłych, np. rachunek telefoniczny z tego dnia. W wyniku pożaru w wieżowcach WTC zerwane zostały wszystkie windy, co uniemożliwiło ucieczkę, również schody uległy zawaleniu w wyniku uderzenia, wiążąc na klatkach schodowych setki osób. Gęsty dym nie ułatwiał sytuacji uwięzionym. Otwieranie czy wybijanie okien dostarczało tlen, który intensyfikował pożar. Ludzie, wychylając się z okien, machali białymi chusteczkami nawołując o pomoc, niestety bezskutecznie. Oba wieżowce zawaliły się w bardzo krótkim odstępie czasowym, tworząc tony gruzu. Blisko 3 lata trwała akcja sprzątania terenu w strefie ground zero.

 

 

   Wojna z terroryzmem prowadzona była już dawno, a atak na USA przyspieszył jej tempo. Tylko dlaczego takim kosztem, kosztem ludzi ? W oficjalnym raporcie napisane jest, że grupa 19 terrorystów porwała kolejno 4 samoloty i skierowała je w serca Ameryki. Jeżeli coś takiego miało miejsce, gdzie czarne skrzynki ? Dlaczego najbardziej sprawny system obrony przeciwlotniczej zawiódł? Dlaczego dwa 110 - piętrowe wieżowce zawaliły się w tak krótkim czasie? Czy Ameryce naprawdę zależy tak bardzo na czasie? Po 14 latach jest więcej pytań niż odpowiedzi. Jednak to co jest pewne to fakt, że w tym dniu zginęło blisko 3 tys. ludzi z różnych krajów, w tym 6 Polaków.

 

   Wszystkie informacje dotyczące tego dnia były z początku jasne, po paru godzinach lokalne media od razu podały kto stał za atakami, jak również to, że bezwzględnie Ameryka potępia tego typu ingerencje i rozpocznie walkę z terroryzmem na Bliskim Wschodzie. Za atakami stała znana islamska organizacja Al-Kaida, na czele z Osamą bin Ladenem. W następstwie tych ataków w Ameryce jak i na Świecie zostały zaostrzone kontrole lotniskowe. Wojska Amerykańskie wkroczyły na teren Afganistanu, Iraku i rozpoczęły przywracanie porządku w tej części świata.

 

Teraźeniejszość

   W miejscu gdzie stały 2 wieże utworzono 2 wodospady, które zmuszają do głębszej refleksji i powodują zadumę. Miejsce to, już na zawsze odmieni każdego, kto zechce je odwiedzić. Obok powstało muzeum, upamiętniające miejsce i ludzi tragicznie zmarłych 11.09.2001. Dla zwiększenia symboliki miejsca wybudowano również „Wieżę wolności", która ustawiona obok wodospadów w miejscu byłego kompleksu, nawiązuje do Deklaracji Niepodległości Stanów Zjednoczonych – jej wysokość to 1772 stóp, co jest bezpośrednim nawiązaniem do daty ogłoszenia Deklaracji Niepodległości Stanów Zjednoczonych. Budynek został oddany do użytku i oficjalnie otwarty 3 listopada 2014 roku.

Autor: Maciej Wojciechowski, klasa 2b