Aktualności

Naszą witrynę przegląda teraz 4 gości 
<< Paź 2019 >> 
 Pn  Wt  Śr  Cz  Pt  So  N 
   1  2  3  4  5  6
  7  8  910111213
14151617181920
21222324252627
28293031   
Reklama
Konkurs Historyczny 2015
Wpisany przez Administrator   
piątek, 05 czerwca 2015 09:19

Konkurs Historyczny w I Liceum Ogólnokształcącym im. Bolesława Chrobrego w Brzegu

 

 

W czasie, kiedy znaczenie historii wydaje się być marginalizowane, nauka patriotyzmu i właściwych postaw obywatelskich jest niezwykle trudna. Sam Józef Piłsudski, jeden z architektów odbudowy polskiej państwowości w 1918 roku, powiedział, że „Naród, który nie zna swej historii skazany jest na jej powtórne przeżycie”. Tym bardziej należy więc docenić zaangażowanie uczniów i ich nauczycieli, którzy postanowili zmierzyć się z niełatwymi przecież dziejami naszego kraju pod zaborami.

Tematyka konkursu „Szansa na niepodległość czy złudna nadzieja – historia ziem polskich od Królestwa Polskiego do rewolucji 1905”, który odbył się 30 kwietnia 2015 roku w Auli I LO w Brzegu, dotyczyła losów naszego kraju w okresie walki o odzyskanie niepodległości. Organizatorem turnieju był nauczyciel historii w I LO Wojciech Wolak.

Honorowy patronat nad imprezą objął Starosta Powiatu Brzeskiego Pan Maciej Stefański.

Podstawowym celem przedsięwzięcia było zainteresowanie młodzieży gimnazjalnej historią naszej ojczyzny w czasach powstań narodowowyzwoleńczych, romantyzmu, rusyfikacji i germanizacji.

Zadania konkursowe, różnorodne w swej formie, sprawdzały m.in. umiejętności analizy materiałów ikonograficznych i źródłowych. Na rozwiązanie testu uczestnicy mieli 90 minut – „walczyli” uczniowie z Brzegu, Lewina Brzeskiego i Skarbimierza. Później zaś przyszedł czas na część ustną konkursu.

A oto indywidualne wyniki zmagań z historią Naszej Ojczyzny w okresie zaborów:

  • I miejsce: Michał Gwardyński z Publicznego Gimnazjum nr 3 w Brzegu,
  • II miejsce: Szymon Kozieja z Publicznego Gimnazjum nr 4 w Brzegu
  • III miejsce: Paulina Kielian z Publicznego Gimnazjum nr 4 w Brzegu.

Pierwsze miejsce w klasyfikacji drużynowej po raz kolejny obroniła drużyna z Publicznego Gimnazjum nr 4 w Brzegu.

W tym roku cenne nagrody rzeczowe zostały ufundowane przez Starostwo Powiatowe w Brzegu oraz Radę Rodziców przy I Liceum Ogólnokształcącym w Brzegu i Samorząd Uczniowski I LO. Wszystkie wyróżnienia wręczała Pani Naczelnik Wydziału Promocji Powiatu Brzeskiego Brygida Jakubowicz, której organizator konkursu pragnie podziękować za pomoc w organizacji turnieju.

Wszystkim uczestnikom i ich opiekunom dziękujemy za przybycie i liczymy na wizytę za rok – na siódmą już edycję konkursu w naszej placówce.

 

mgr Wojciech Wolak