Aktualności

Naszą witrynę przegląda teraz 23 gości 
<< Lis 2019 >> 
 Pn  Wt  Śr  Cz  Pt  So  N 
      1  2  3
  4  5  6  7  8  910
11121314151617
18192021222324
252627282930 
Reklama
Historia inaczej - warsztaty historyczne w I LO
Wpisany przez Administrator   
poniedziałek, 30 grudnia 2013 08:45

 

Historia inaczej - warsztaty historyczne w I LO

 

 

      Dnia 5 grudnia br. naszą szkołę odwiedzili studenci z Instytutu Historii Uniwersytetu Opolskiego pod opieką dr Magdaleny Przysiężnej-Pizarskiej - zastępcy dyrektora Instytutu Historii Uniwersytetu Opolskiego ds. nauki i współpracy z zagranicą i promocji. Studenci prezentowali w przystępny sposób pełną tajemnic epokę średniowiecza.

      Na jednym ze stoisk pod nazwą ,,Czary - mary. Afrodyzjaki z babcinej chatki" można było otrzymać wiele informacji na temat odżywiania się ludzi w średniowieczu, ziół stosowanych w lecznictwie oraz, co najbardziej zaciekawiło szczególnie żeńską część słuchaczy, afrodyzjaków oraz trucizn, które, jak dowiedzieliśmy się z prezentacji, ściśle wiążą się ze sobą. Były prezentowane różne zioła, a najodważniejsi śmiałkowie zdobyli się nawet na ich degustację. Tuż obok magicznego stoiska znajdował się pokaz: ,,Mody epok (niesłusznie) minionych". Każdy znalazł coś dla siebie. Chłopców zainteresowały przede wszystkim zbroje rycerskie. Przymierzając je, mogli się oni przekonać czy nadawaliby się na średniowiecznych rycerzy, a panie z własnoręcznie wykonanymi (pod opieką dr Magdaleny Przysiężnej-Pizarskiej) pierścionkami na palcach oceniały czy mogłyby zostać ich damami serca. Uczniom naszej szkoły umożliwiono przeniesienie się na chwilę w czasy pełnych grozy i mistycyzmu wieków średnich. Prezentowane były także przedmioty codziennego użytku, które diametralnie różniły się od tych używanych w czasach współczesnych. Licealiści mogli również wcielić się w rolę archeologów i pracować z materiałem pozyskiwanym w trakcie badań archeologicznych.

      Wszystkim bardzo podobały się warsztaty, które zostały zorganizowane w naszej szkole przez Uniwersytet Opolski. Koordynatorem spotkania studentów z uczniami I LO była pani mgr Jadwiga Paszkowska. Planowane są kolejne warsztaty, które umożliwią nam łatwiejsze przyswojenie sobie historii.

Autor: Aleksandra Matusik z kl. IIa
Zdjęcia wykonała: Martyna Szczepaniak z kl. IIIc