Aktualności

Naszą witrynę przegląda teraz 39 gości 
<< Lis 2019 >> 
 Pn  Wt  Śr  Cz  Pt  So  N 
      1  2  3
  4  5  6  7  8  910
11121314151617
18192021222324
252627282930 
Reklama
"Pożegnania" w ramach Nowych Horyzontów
Wpisany przez Administrator   
poniedziałek, 18 listopada 2013 15:53Edukacja filmowa w liceum   Dnia 4 listopada nasza szkoła po raz kolejny miała przyjemność uczestniczyć w sensie filmowym zorganizowanym w ramach projektu "Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej". Tym razem spotkanie dotyczyło filmu pt. "Pożegnania" w reżyserii Yôjirô Takita.

   W filmie przedstawiona jest historia młodego wiolonczelisty Daigo Kobayashi. Muzyk traci posadę w orkiestrze i postanawia wraz z żoną powrócić do rodzinnego miasta ,aby poszukać tam pracy i rozpocząć nowe życie. Po kilku tygodniach poszukiwań, postanawia odpowiedzieć na znalezione w prasie ogłoszenie. Pełen nadziei udaje się na rozmowę kwalifikacyjną. Na miejscu okazuje się ,że ogłoszenie dotyczy zawodu zwanego "nokanshi" (osoba składająca ciało zmarłego do trumny). Mimo trudnych początków oraz braku akceptacji ze strony środowiska Daigo odnajduje się w nowej roli i na nowo odkrywa radość z życia.

   Film jest połączeniem baśnii i dramatu w którym bohater przez całą opowiedzianą historię przygotowuje się do momentu kulminacyjnego. Daigo dostaje zlecenie pochowania własnego ojca. Nie pamięta go i nie akceptuje, ponieważ nie miał z nim kontaktu od wielu lat. Ostatecznie zgadza się przygotować ciało do trumny. Reżyser pokazał ,że nie trzeba szokować ,aby przekraczać granice tabu. Obraz ukazuje różne oblicza śmierci ,którym główny bohater musi stawiać czoło. Na uwagę zasługuje też fakt ,że Masahiro Motoki, grający główną rolę, przygotowując się, przez kilka miesięcy uczył się gry na wiolonczeli oraz studiował ceremonię przygotowywania zmarłych do pochówku. Cały proces tworzenia filmu zajął autorom dziesięć lat. W 2008 roku "Pożegnania" otrzymały Oscara w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny.

Autor: Konrad Chodak, klasa II a