Aktualności

Naszą witrynę przegląda teraz 9 gości 
<< Lis 2019 >> 
 Pn  Wt  Śr  Cz  Pt  So  N 
      1  2  3
  4  5  6  7  8  910
11121314151617
18192021222324
252627282930 
Reklama
Doradztwo zawodowe - świadomy wybór przyszłości.
Wpisany przez Administrator   
środa, 16 stycznia 2013 18:46
Doradztwo zawodowe - świadomy wybór przyszłości.


   Doradztwo zawodowe w szkole koncentruje się na przygotowaniu uczniów do świadomego wyboru przyszłości, działaniach wspomagających ich rozwój, przygotowaniu do pełnienia ról w życiu zawodowym i społecznym. Działania te, prowadzone w sposób systematyczny i zaplanowany prowadzone są na dwóch polach:

 • akcji informacyjnej skierowanej do uczniów i prowadzonej przez bibliotekę szkolną,
 • zajęć, warsztatów, spotkań i wspólnej pracy z uczniami i rodzicami prowadzonymi przez mgr Renatę Kostecką.

     W tym semestrze oferta szkoły związana z doradztwem zawodowym została poszerzona o nowe testy predyspozycji zawodowej, test samooceny oraz dodatkowe zajęcia dotyczące doradztwa zawodowego. Mgr Renata Kostecka wzięła udział w podprojekcie „Poradnictwo zawodowe w procesie dydaktycznym”, który był realizowany przez Regionalne Centrum Rozwoju Edukacji w Opolu w ramach podziałania 9.1.2 projektu „Edukacja ku przyszłości”. W zorganizowanych warsztatach i zajęciach w szkole uczniowie zostali zapoznani ze specyfiką rynku pracy, predyspozycjami i preferencjami zawodowymi potrzebnymi do wykonywania wybranych zawodów. Na dzień 23.01.2013r. zaplanowane jest spotkanie młodzieży z przedstawicielami Informacji Zawodowej z Wrocławia, które dotyczy przybliżenia młodzieży warunków studiowania za granicą. Zajęcia z uczniami dotyczące doradztwa zawodowego zaplanowane są do końca marca 2013r i prowadzi je mgr Renata Kostecka.

     Biblioteka szkolna wspiera działania doradcy zawodowego, jako miejsce gromadzenia i eksponowania informacji związanych z rozwojem zawodowym, czy rynkiem pracy. W bibliotece dostępne są czasopisma – np. „Cogito”, zawierające opisy zawodów, kierunków studiów, „Charaktery”, „Psychologia w szkole” – czasopisma psychologiczne poszerzające wiedzę ucznia, ułatwiające samopoznanie, określenie swoich mocnych i słabych stron.

     W bibliotece można także znaleźć informatory o szkołach ponadgimnazjalnych i wyższych, materiały promocyjne szkolne, uczelniane, firmowe oraz skorzystać z baz informacji zawartych w Internecie.

  Autorzy: mgr R. Kostecka, mgr K. Sternal

 •