Aktualności

Naszą witrynę przegląda teraz 25 gości 
<< Lis 2019 >> 
 Pn  Wt  Śr  Cz  Pt  So  N 
      1  2  3
  4  5  6  7  8  910
11121314151617
18192021222324
252627282930 
Reklama
"Zabawy na podwórku" relacja z wydarzenia
Wpisany przez Administrator   
niedziela, 23 września 2012 09:37

"Zabawy na podwórku" na poważnie



    W poniedziałek, 10 września 2012r. uczniowie naszej szkoły mieli okazję obejrzeć spektakl pt. ,,Zabawy na podwórku" w reżyserii Roberta Zawadzkiego, przedstawiony przez aktorów ze stowarzyszenia ,,Kochanowski" w Opolu.

   W spektaklu teatralnym wyeksponowano problem dotyczący gwałtu, zwrócono również uwagę na takie zagadnienia jak brak akceptacji, molestowanie seksualne, samotność człowieka. W przedstawieniu ukazana była historia 14-letniej Dvori, skrzywdzonej przez starszych kolegów z podwórka. Zaczyna się niewinnie - zabawa na huśtawce, gra w piłkę, zwykła rozmowa dzieci ,,wychowywanych przez ulicę", która po czasie przeradza się w grę psychologiczną. Niezauważalnie wręcz wymyka się spod kontroli. Każdy kolejny krok prowadzi do punktu, z którego może nie być odwrotu. Alkohol, chęć zaimponowania grupie, strach przed wyśmianiem, ciekawość - to wszystko ostatecznie prowadzi do zbrodni - brutalnego gwałtu na Dvori. Zdarzenie to pozostawia ślad na psychice nie tylko dziewczyny, ale również chłopców, dopiero wkraczających w dorosłe życie. Jeden dzień, który zmienił ich na zawsze...

   Proste dialogi, czasem wręcz kontrowersyjne zachowania bohaterów, do których nie jesteśmy przyzwyczajeni na scenie, aczkolwiek bardzo często obserwujemy na ulicy - dzięki temu nie czuło się bariery pomiędzy widownią a aktorami. Przedstawienie, jak zaznacza sam reżyser, miało być ,,pretekstem do przemyśleń i rozmów na tematy, które uznane powszechnie za trudne i niewygodne, pozostają omijane lub wręcz celowo bagatelizowane". Teatr ma na celu m.in. zmuszać do refleksji na temat otaczającego nas świata, dlatego po spektaklu zostaliśmy zaproszeni do wzięcia udziału w dyskusji z odtwórcami ról oraz panią psycholog. Zostało to przyjęte z entuzjazmem przez uczniów naszej szkoły. Aktywnie uczestniczyliśmy w rozmowie, odważnie prezentowaliśmy swoje opinie. Każdy z nas zastanawiał się: gdzie zacierają się granice między zabawą a zbrodnią? Do czego zmierza współczesny świat?

autor: Aleksandra Matusik kl. I a