Naszą witrynę przegląda teraz 18 gości 
<< Sie 2019 >> 
 Pn  Wt  Śr  Cz  Pt  So  N 
     1  2  3  4
  5  6  7  8  91011
12131415161718
19202122232425
262728293031 
Reklama
"Wolność, równość, braterstwo" - konkurs historyczny w I LO dla uczniów gimanjzum
Wpisany przez Administrator   
poniedziałek, 21 maja 2012 05:14

"Wolność, równość, braterstwo" - konkurs historyczny w I LO dla uczniów gimnazjum

   Hasłem przewodnim, trzeciego już, konkursu historycznego w I Liceum Ogólnokształcącym im. Bolesława Chrobrego w Brzegu były słowa cesarza Francuzów, Napoleona Bonaparte, który powiedział na temat historii, iż aby ją pisać „trzeba być więcej niż człowiekiem, ponieważ autor trzymający pióro wielkiego sędziego powinien być wolny od wszelkich uprzedzeń, interesów lub próżności”.

   Tematyka konkursu, który odbył się 15 maja (wtorek) 2012 roku w Auli I LO w Brzegu, dotyczyła dziejów Francji i Europy w czasie Wielkiej Rewolucji Francuskiej i wojen napoleońskich. Organizatorem turnieju był nauczyciel historii w I LO mgr Wojciech Wolak.

   Warto również zaznaczyć, iż w tym roku honorowy patronat nad imprezą objął Starosta Powiatu Brzeskiego Pan Maciej Stefański.

   Podstawowym celem przedsięwzięcia było zainteresowanie młodzieży gimnazjalnej historią państwa francuskiego, a zwłaszcza jego związków z dziejami Polaków w okresie, kiedy Polski nie było na mapach świata. Te związki trwają po dziś dzień i wyrażają się choćby współpracą w ramach Trójkąta Weimarskiego czy też Unii Europejskiej. Poza tym jest to szczególny czas ze względu na wartości związane z człowiekiem, społeczeństwem i narodem, jakie wówczas się rodziły. Ważnym było również, aby młodzież, która weźmie w konkursie udział, sama zdobywała historyczną wiedzę z różnych źródeł informacji, a także sama kształtowała i wyrabiała swoje poglądy na różne kwestie związane z historią Starego Kontynentu.

   Zadania konkursowe, różnorodne w swej formie, sprawdzały m.in. umiejętności analizy materiałów ikonograficznych i źródłowych. Na rozwiązanie testu uczestnicy mieli 90 minut; później zaś przyszedł czas na część ustną konkursu. Nad sprawnym przebiegiem zmagań młodzieży z gimnazjum czuwała komisja konkursowa w składzie: P. Agnieszka Konstanciuk (PG nr 3 im. Orląt Lwowskich w Brzegu), P. Irena Kwiatkowska (PG im. Polskich Olimpijczyków w Lewinie Brzeskim), P. Kordian Zamojski (Zespół Szkół nr 2 z OI w Brzegu) oraz P. Wojciech Wolak (I LO Brzeg).

   A oto indywidualne wyniki wtorkowych zmagań z historią Francji i Europy doby rewolucji i Napoleona:

 • I miejsce: Adam Bożek z Zespołu Szkół nr 2 z OI w Brzegu,
 • II miejsce: Arkadiusz Kamiński z Publicznego Gimnazjum nr 3 w Brzegu,
 • III miejsce: Wojciech Selak z Zespołu Szkół nr 2 z OI w Brzegu.

     Pierwsze miejsce w klasyfikacji drużynowej obronił (już drugi raz) Zespół Szkół nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi w Brzegu.

     W tym roku cenne nagrody rzeczowe zostały ufundowane przez Starostwo Powiatowe w Brzegu oraz Radę Rodziców przy I Liceum Ogólnokształcącym w Brzegu oraz Samorząd Uczniowski I LO. Wszystkie wyróżnienia wręczali: Pani Dyrektor I LO w Brzegu Małgorzata Dyminczuk oraz Pan Naczelnik Wydziału Oświaty, Kultury i Kultury Fizycznej Powiatu Brzeskiego Michał Siek. Organizator konkursu pragnie podziękować Pani Naczelnik wydziału Promocji Powiatu Brzeskiego Brygidzie Jakubowicz za pomoc w organizacji turnieju.

     Wszystkim uczestnikom i ich opiekunom dziękujemy za przybycie i liczymy na wizytę za rok – na czwartą już edycję konkursu w naszej placówce.

  mgr Wojciech Wolak •