Naszą witrynę przegląda teraz 69 gości 
<< Sie 2019 >> 
 Pn  Wt  Śr  Cz  Pt  So  N 
     1  2  3  4
  5  6  7  8  91011
12131415161718
19202122232425
262728293031 
Reklama
„Kto historii nie wie i w niej się nie kocha, jest jak dziecię, które ojca i matki nie zna.”
Wpisany przez Administrator   
wtorek, 24 kwietnia 2012 07:30

   W auli I LO w Brzegu odbyło się spotkanie z kapitanem Armii Krajowej panem Krzysztofem Wernerem. Inicjatorami tego wydarzenia byli: Pani Zofia Wirga-Kołecka, Jadwiga Paszkowska, Pan Michał Szkudlarek, Wojciech Wolak. Spotkanie jest związane z Dniem Kombatanta, który obchodzimy 15 kwietnia.

   Kapitan Krzysztof Werner opowiadał o swoim dziesięcioletnim pobycie w łagrach w głębi Rosji. Usłyszeliśmy „historię z pierwszej ręki”… Kapitan przedstawił szkic całego łagru, w którym przebywał. Na mapie z wielką dokładnością pokazywał odcinek torów, który budował ze współwięźniami w strefie okołobiegunowej w rosyjskiej tundrze. Dwie godziny wykładu minęły niepostrzeżenie a młodzież słuchała wspomnień kapitana Wernera z ogromnym zainteresowaniem. Tym razem „lekcja historii” nie znudziła nikogo. Więźniowie z Armii Krajowej nie mieli tatuowanych numerów identyfikacyjnych, ale były one obite na kawałkach białego płótna. Sam kapitan zachował swój numer na płótnie i ma go do dziś.

   Usłyszeliśmy o ciężkich warunkach klimatycznych tundry, małej ilości jedzenia ale nieproporcjonalnie dużej ilości pracy-nad ludzkie siły. W oczach słuchaczy widać było podziw i niedowierzanie… Pan Krzysztof wspominał, że w czasie podróży wagonami bydlęcymi zachorował i „na pół żywy” został zaniesiony do łagru przez kolegę. Kapitan Werner czeka na publikację swojej książki, w której będzie można przeczytać więcej o jego wspomnieniach.

   Kapitan prosił, abyśmy nie mylili łagru z gułagiem. Według Krzysztofa Wernera gułag był TYLKO JEDEN… i nie jest synonimem sieci łagrów.

W imieniu młodzieży, chciałabym podziękować Kapitanowi Armii Krajowej za „żywą lekcję historii”.

„Naród, który nie zna swej historii skazany jest na jej powtórne przeżycie.” - pamiętajmy!

Tekst pochodzi z portalu Twójbrzeg.pl
Autor tekstu: Katarzyna Wiśniewska, klasa 2a - nachylenie humanistyczne   Wykład kpt. Krzysztofa Wernera połączono z ekspozycją wystawy "Żołnierze Polski Walczącej" należącej do brzeskiego koła Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej. Wystawa ta była w posiadaniu I Liceum Ogólnokształcącego przez ostatnie dwa tygodnie i eksponowana była w auli szkoły.

Więcej zdjęć znajdziecie w dziale: Galerie zdjęć.