Naszą witrynę przegląda teraz 14 gości 
<< Sie 2019 >> 
 Pn  Wt  Śr  Cz  Pt  So  N 
     1  2  3  4
  5  6  7  8  91011
12131415161718
19202122232425
262728293031 
Reklama
Wykład profilaktyczny w I LO
Wpisany przez Administrator   
niedziela, 22 kwietnia 2012 11:42WOK i OCO dbają o nasze zdrowie

   W dniu 12 kwietnia 2012 roku na piątej godzinie lekcyjnej w auli I Liceum Ogólnokształcącego odbyło się spotkanie z p. Haliną Guzikowską i p. Krystyną Raczyńską - przedstawicielkami Wojewódzkiego Ośrodka Koordynującego Populacyjny Program Profilaktyki i Wczesnego Wykrywania Raka Szyjki Macicy w Opolu oraz Populacyjny Program Wczesnego Wykrywania Raka Piersi działający przy Opolskim Centrum Onkologii - dotyczące profilaktyki i wczesnego wykrywania raka szyjki macicy oraz raka piersi.

   Na wykład przybyły klasy 1b, 1c, 1d, 2a i 2c wraz z opiekunami. Uczniowie przy wejściu otrzymali ulotki i gadżety dotyczące tej akcji. Prelegentki spotkanie rozpoczęły od pokazania nam filmu, w którym wypowiadały się kobiety, dotknięte zaawansowaną chorobą nowotworową. Następnie przedstawiono nam czym jest rak szyjki macicy oraz jak możemy mu zapobiegać. Ukazane statystyki przestraszyły nas, ponieważ odsetek umieralności na tą chorobę w Polsce jest największy w Europie. Prowadzące namawiały nas do zachęcania naszych mam, starszych sióstr oraz ciotek by regularnie, co 3 lata poddawały się badaniu cytologicznemu. Badania te nie bolą i są darmowe. Trzeba się do nich tylko odpowiednio przygotować . Warto je wykonywać, ponieważ mogą uratować życie wielu kobiet.   Tematem kolejnej wystąpienia był rak piersi, który dotyka coraz większą liczbę kobiet. Także podano nam statystyki dotyczące tej choroby w Polsce oraz województwie opolskim. Poproszono nas również byśmy zachęcały naszych najbliższych do wykonywania badań mammograficznych co 2 lata (także bezpłatne). Na koniec uzyskaliśmy też przydatne informacje o dobroczynnym wpływie owoców i warzyw, które przeciwdziałają rozwojowi raka w naszym organizmie.   Wykład trwał nieco ponad godzinę lekcyjną i skłonił nas do refleksji na temat naszego stylu życia oraz pokazał, co powinniśmy zmienić w naszym odżywianiu. Dane statystyczne ukazały nam jak mało kobiet w naszym kraju dba o swoje zdrowie oraz poddaje się badaniom cytologicznym (co 3 lata) i mammograficznym (co 2 lata). Warto więc regularnie chodzić do lekarza specjalisty i wykonywać wspomniane wyżej badania. Więcej informacji na ten temat można uzyskać na stronie Wojewódzkiego Ośrodka Koordynującego.

   Klikając na link obok można zapoznać się z treścią prezentacji. Zapraszamy do lektury: kliknij, aby otworzyć.

Autorzy: Wioletta Czernicka i Agata Piasecka - klasa 1 o nachyleniu biologiczno-chemicznymPoniższe zdjęcia pochodzą ze strony www.kodekswalkizrakiem.pl.