Naszą witrynę przegląda teraz 14 gości 
<< Sie 2019 >> 
 Pn  Wt  Śr  Cz  Pt  So  N 
     1  2  3  4
  5  6  7  8  91011
12131415161718
19202122232425
262728293031 
Reklama
II WŚ - naukowa sesja w I LO w Brzegu
Wpisany przez Administrator   
poniedziałek, 17 października 2011 18:39

II WOJNA ŚWIATOWA – NAUKOWA SESJA W I LO W BRZEGU

    Druga wojna światowa dla wielu ludzi, którzy brali w niej udział i przeżyli gehennę tamtych lat, jest czasem, o którym nigdy nie zapomną. Do dziś dokładne ustalenie liczby ofiar stanowi problem dla historyków. Ostrożnie szacuje się ją na 50 milionów istnień ludzkich.    Data sesji poświęconej wydarzeniom lat 1939 – 1945, 5 października 2011 roku, nie była datą przypadkową. 72 lata temu zakończyła się ostatnia bitwa kampanii wrześniowej – bitwa pod Kockiem.

Warto wspomnieć, iż podobna sesja odbyła się w I LO w Brzegu w roku ubiegłym i cieszyła się dużym zainteresowaniem społeczności „starego”.    Spotkanie w I Liceum Ogólnokształcącym zostało przygotowane przez jego uczniów głównie z myślą o podopiecznych naszej placówki z klas z rozszerzoną historią (ale nie tylko); jego inicjatorami byli nauczyciele historii w naszej szkole: p. Jadwiga Paszkowska i p. Wojciech Wolak.    Celem spotkania było nie tyle analizowanie wydarzeń okresu drugiej wojny światowej, ile zachowanie pamięci (tak bardzo ważnej w edukacji najmłodszych obywateli naszego kraju) o nich poprzez ukazanie przyczyn największego konfliktu w dziejach ludzkości, charakterystykę polskiego września 1939 oraz przedstawienie historii naszego miasta w latach drugiej wojny światowej i miejsc martyrologii związanych z okolicami Brzegu. Odczyty zostały przygotowane przez uczennice naszej szkoły, a były to: Aleksandra Bajraszewska i Diana Mazepa z klasy III „e” oraz Karolina Hanyż i Kamila Sobczak z klasy II „e”. Wystąpienia dziewcząt z klasy maturalnej dodatkowo zawierały prezentacje multimedialne, ilustrujące omawiane przez nie treści.    Za obsługę techniczną imprezy odpowiedzialni byli uczniowie klasy II „e” Paweł Krzykowski i Jakub Sychla, zaś całe spotkanie prowadziła uczennica klasy III „e” Aleksandra Bajraszewska.Autor: mgr Wojciech Wolak