Aktualności

Naszą witrynę przegląda teraz 18 gości 
<< Lis 2019 >> 
 Pn  Wt  Śr  Cz  Pt  So  N 
      1  2  3
  4  5  6  7  8  910
11121314151617
18192021222324
252627282930 
Reklama
Rejonowe mistrzostwa PCK
Wpisany przez Administrator   
środa, 25 maja 2011 19:46Rejonowe mistrzostwa PCK w udzielaniu pierwszej pomocy    Dnia 29 kwietnia odbył się konkurs pierwszej pomocy. Udział brały drużyny z różnych szkół brzeskich oraz z Grodkowa. W skład zespołu z naszej szkoły wchodzili: Karolina Pach – kapitan, Karolina Elżbieciak, Roksana Aleksandrowicz oraz Maciej Świderski.

    Na drużyny czekały cztery stacje z zadaniami. Na pierwszej z nich był test z pytaniami o tematyce pierwszej pomocy, PCK, itp. Na tej stacji zdobyliśmy 13/15 pkt.
    Druga stacja dotyczyła wypadku samochodowego. Poszkodowane były dwie osoby – kierowca i pasażer. U pasażera nie stwierdzono ran otwartych, jednak był w głębokim szoku po wypadku. Kierowca był w dużo cięższym stanie, ponieważ nie oddychał. Ekipa podzieliła się na dwie grupy. Jedna z nich uspokajała dziewczynę, która była pasażerem, a druga zaczęła przeprowadzać resuscytację u kierowcy. Na tej stacji zostało przyznanych 28/30 pkt. Sędzia uargumentował swoją decyzję takimi czynnikami: brak wyciągnięcia kluczyków ze stacyjki oraz nieprawidłowe odchylenie głowy poszkodowanego w trakcie resuscytacji.

    Na stacji trzeciej upozorowany był upadek z drzewa. Grupa ustaliła, że poszkodowany nie ma złamań, jednak jest nieprzytomny i ma słaby oddech. Zawiadomili służby bezpieczeństwa i w czasie, gdy czekali na pomoc, kontrolowali oddech co 10 sekund. Na tej stacji nasza grupa straciła najwięcej punktów (10/18 pkt.). Błędy jakie popełnili to: brak rozpoznania sytuacji, brak odpowiedniego przygotowania miejsca (uprzątnięcie gałęzi znad poszkodowanego) oraz przewrócenie poszkodowanego w pozycję boczną bezpieczną, co nie było konieczne, a mogło spowodować dalsze uszkodzenia kręgosłupa.

    Czwartą i ostatnią stacją była sytuacja pozorowana na piknik z grillem. W tym miejscu były dwie poszkodowane osoby: jedna z nich miała poparzoną rękę z oparzeniami I i II stopnia, a druga w wyniku stresu i strachu zemdlała. Pomoc, jakiej udzielono, to schłodzenie oparzonej ręki i założenie opatrunku, a w przypadku zasłabnięcia podniesienie nóg do góry. Grupa otrzymała 27/28 pkt. Ten jeden punkt został odjęty za brak zapytania poszkodowanych o ewentualne choroby i odrobinę zbyt późne podniesienie nóg.

    W sumie drużyna z naszego liceum otrzymała 78/91 punktów zajmując tym samym pierwsze miejsce. Następny etap konkursu będzie miał miejsce w Opolu 28 maja. Trzymamy kciuki!