Naszą witrynę przegląda teraz 9 gości 
<< Sie 2019 >> 
 Pn  Wt  Śr  Cz  Pt  So  N 
     1  2  3  4
  5  6  7  8  91011
12131415161718
19202122232425
262728293031 
Reklama
Mam Haka Na Raka 4
Wpisany przez Administrator   
wtorek, 01 lutego 2011 21:30Sprawozdanie cząstkowe z działalności szkolnej drużyny biorącej udział w programie profilaktycznym
Mam Haka Na Raka    Mam Haka Na Raka - program dotyczący profilaktyki nowotworowej skierowany do uczniów szkół ponadgimnazjalnych w całej Polsce. Jego celem jest uświadomienie ludziom czym jest rak i jak z nim walczyć. Program zapoczątkowano w roku 2008. Każda kolejna edycja poświęcona jest innemu schorzeniu nowotworowemu.

    Idea programu i szczytny cel akcji, a także możliwość uświadomienia ludziom, jak poważnym problemem w dzisiejszych czasach są nowotwory sprawia, że nasza szkoła mocno angażuje się w kolejne etapy walki z rakiem. W 2008 roku zajęliśmy 16. miejsce, w 2009 było to miejsce 4., a w roku ubiegłym przedstawicielki obecnej klasy III o profilu biologiczno-chemicznym znalazły haka na raka prostaty i zajęły 2. miejsce z hasłem „Najwyższy czas na pierwszy raz”. Warto zaznaczyć, że co roku w programie bierze udział kilkaset drużyn z całej Polski.

    Rok 2011 został ogłoszony przez organizatorów rokiem RAKA PŁUC. Zgrana optymistyczna drużyna Deep Breath w składzie: Roksana Aleksandrowicz, Karolina Gustowska, Karolina Janas, Kasia Sukienniak oraz Filip Roman stara się zmierzyć z zadaniem uświadomienia swojego otoczenia czym jest nowotwór płuc i jak z nim walczyć.

    Od kilkunastu dni w naszej szkole regularnie odbywają się wykłady, podczas których uczniowie zapoznawani są z objawami, profilaktyką, leczeniem. Każde spotkanie Deep Breath’u z rówieśnikami wygląda nieco inaczej, ponieważ drużyna podczas wykładu nie tylko przedstawia „suche fakty”, lecz także stara się nawiązać kontakt ze słuchaczami, przez co widownia jest bardziej skoncentrowana na tym, co prezentują.    Do tej pory w wykładach uczestniczyło 11 klas naszej szkoły (czyli ok. 300 uczniów!). Każdy wykład zostaje udokumentowany zdjęciami wykonywanymi w czasie jego trwania. Jednak Deep Breath zamierza przeprowadzić takie prelekcje nie tylko dla uczniów "Starego", ale także dla rodziców, uczniów innych szkół oraz ludzi starszych.

    Drużyna prowadzi również swojego bloga (www.deep-breath-mhnr4.blog.onet.pl), na którym umieszcza krótkie sprawozdania ze swoich poczynań, a także zdjęcia. (Serdecznie zapraszamy do odwiedzenia tej strony!)    Już 4 lutego, razem z całą Polską, z okazji Światowego Dnia Walki z Rakiem organizują Dzień Hakowicza w naszym mieście. Angażują w to nie tylko swoją drużynę, ale i uczniów wielu klas, którzy z chęcią pomagają i chcą pomagać, wykonując m.in. transparenty. W tym dniu uczniowie przejdą ulicami miasta, propagując profilaktykę nowotworową.Deep Breath zorganizował także zbiórkę maskotek w naszej szkole, które można składać w gab. 22 lub w bibliotece (pudła z logo MHNR). Maskotki zostaną przekazane na rzecz szpitali onkologicznych z oddziałami dziecięcymi.

    Drużyny, które przejdą do kolejnego etapu akcji Mam Haka Na Raka, będą miały szansę na stworzenie kampanii społecznej (plakat, reklama telewizyjna i radiowa). Zwycięski pomysł zostanie zrealizowany przez profesjonalistów i stanie się ogólnopolską kampanią przeciwko nowotworowi płuc. Prosimy o trzymanie kciuków za DEEP BREATH!Autorzy: Roksana Aleksandrowicz, Karolina Gustowska