Aktualności

Naszą witrynę przegląda teraz 20 gości 
<< Lis 2019 >> 
 Pn  Wt  Śr  Cz  Pt  So  N 
      1  2  3
  4  5  6  7  8  910
11121314151617
18192021222324
252627282930 
Reklama
Świętość jest darem i zadaniem
Wpisany przez Administrator   
poniedziałek, 25 października 2010 15:40
„Świętość jest darem i zadaniem”

Dzień Papieski w I LO w Brzegu

    „Świętość jest darem i zadaniem” - słowa Jana Pawła II stały się mottem przedstawienia wystawionego w I Liceum Ogólnokształcącym w Brzegu, a przygotowanego przez siostrę Barbarę Zegar i Michała Szkudlarka. Ten wzruszający program artystyczny upamiętniający zmarłego papieża-Polaka udowodnił, że w świecie, w którym dominuje „głośny grzech”, młody człowiek może wybrać „ciszę” i refleksję.

    Życie ludzkie porównane tu zostało do strumienia, a rozpoczynająca program piosenka, daje widzom wskazówkę, że aby odnaleźć źródło, trzeba „iść pod prąd do góry”. A co zrobić, gdy wpadniemy w szpony zła? Na to pytanie starała się odpowiedzieć pantomima, która była kluczowym elementem przedstawienia.

    Bardzo trudno jest przekazać informacje przy pomocy ruchu scenicznego, mimiki i gestów, ale aktorom z I Liceum Ogólnokształcącego to zadanie się udało. Pantomima ukazała, jak rozprzestrzenia się zło i jak wiąże tych, którzy „weszli na jej ścieżkę”. Narkotyki, agresja, kradzieże, brak poszanowania symboli religijnych nie pozwalają żyć normalnie, sprawiają, że jesteśmy marionetkami w „szponach zła”. Symbolem grzechu była czarna postać w białych rękawiczkach, która po każdym złym czynie pętała swą ofiarę. Akcja pantomimy rozgrywała się na prywatce, a głośna muzyka przerywana była złowrogą melodią i pojawieniem się postaci, symbolizującej śmierć duszy.

    Wyzwolić nas może tylko Bóg, który wysłał swego syna, by odkupił nasze winy (zdają się „krzyczeć” na scenie aktorzy). Jezus pomaga tym, którzy zostali omamieni grzechem, bierze brzemię win na siebie- czego symbolem jest odcięcie więzów krepujących młodych ludzi- i umiera na krzyżu. Dopiero wtedy młodzież orientuje się, że jest wolna i uświadamia sobie, że Jezus umarł także za ich grzechy - tak kończy się pantomima... Nagle wszystko umilkło, a cisza została zapełniona wzruszającą piosenką: „Bo jesteś samą ciszą i milczeniem” i słowami Jana Pawła II: „Musicie być wolni tą mocą, którą daje wiara. Dziś tej mocy bardziej wam potrzeba... Musicie być mocni mocą nadziei i miłości”.

    Jan Paweł II przez całe swe życie starał się pokazać ludziom, że każdy może być dobry, ale wybór takiej drogi życiowej wiąże się z ogromną odpowiedzialnością. Młodzież I Liceum Ogólnokształcącego wykonała perfekcyjnie odpowiedzialne zadanie - wzruszyła widzów i zostawiła ich z pytaniem „Quo vadis?”.

Autorzy: mgr Beata Kruczek (tekst), mgr K. Sternal (zdjęcia)