Naszą witrynę przegląda teraz 64 gości 
<< Sie 2019 >> 
 Pn  Wt  Śr  Cz  Pt  So  N 
     1  2  3  4
  5  6  7  8  91011
12131415161718
19202122232425
262728293031 
Reklama
II Wojna Światowa - sesja naukowa
Wpisany przez Administrator   
piątek, 22 października 2010 10:00

II WOJNA ŚWIATOWA – NAUKOWA SESJA W I LO W BRZEGU    Druga wojna światowa dla wielu ludzi, którzy brali w niej udział i przeżyli gehennę tamtych lat, jest czasem, o którym nigdy nie zapomną. Do dziś dokładne ustalenie liczby ofiar stanowi problem dla historyków. Ostrożnie szacuje się ją na 50 milionów istnień ludzkich.

    Data sesji poświęconej wydarzeniom lat 1939 – 1945, 5 października 2010 roku, nie była datą przypadkową. 71 lat temu zakończyła się ostatnia bitwa kampanii wrześniowej – bitwa pod Kockiem.

    Spotkanie w I liceum Ogólnokształcącym, na które zaproszono kombatanta – por. Domańskiego oraz młodzież gimnazjów z Brzegu i okolic, a także uczniów naszej szkoły z klas z rozszerzoną historią, zostało przygotowane przez uczniów I LO w Brzegu oraz nauczycieli historii: p. Jadwigę Paszkowską, p. Janusza Jakubowa i p. Wojciecha Wolaka. Jego celem było nie tyle analizowanie wydarzeń okresu drugiej wojny światowej, ile zachowanie pamięci (tak bardzo ważnej w edukacji najmłodszych obywateli naszego kraju) o nich poprzez ukazanie przyczyn największego konfliktu w dziejach ludzkości, charakterystykę polskiego września 1939 oraz przedstawienie historii naszego miasta w latach drugiej wojny światowej i miejsc martyrologii związanych z okolicami Brzegu. Odczyty zostały przygotowane przez uczniów naszej szkoły, a byli to: Marta Pielechata z klasy III „a” (kampania wrześniowa 1939 roku), Aleksandra Bajraszewska z klasy II „e” (geneza II wojny światowej) oraz Mariusz Sekulski z klasy II „a” (Brzeg w latach drugiej wojny światowej). Wystąpienia dziewcząt dodatkowo zawierały prezentację multimedialną, ilustrującą omawiane przez nie treści.

    Po ostatnim wystąpieniu, przybyli na spotkanie goście udali się do Izby Pamięci Narodowej (opiekunem jest p. J. Paszkowska), w której mieli okazję zobaczyć eksponaty z czasów drugiej wojny światowej.

    Za obsługę techniczną imprezy odpowiedzialni byli uczniowie klasy II „c” Patryk Woźniak i Artur Ruszała. Autorka zdjęć jest uczennica klasy II „e” Sandra Pantoł, zaś całe spotkanie prowadziła uczennica klasy III „a” Anna Antoniewicz.mgr Wojciech Wolak